مبارزه با موش ها سابقه دیرینه ای در زندگی اجتماعی بشر داشته است. انسان ها با روش های مختلف به امر مبارزه با این جانوران پرداخته اند. موش ها با تغذیه از محصولات کشاورزی، دامی، دانه ها و مواد غذایی انبارشده موجب اتلاف برخی منابع اقتصای شده و نیز با جویدن سیم های برق و تلفن و ایجاد آسیب به وسایل برقی خطرات عمده ای را متوجه تاسیسات و خانه ها می کنند . اما بیشترین زیان این موجودات نقشی است که درانتشار بیماریها دارند. یک موش به تنهایی می تواند تمامی فضاهای یک محیط مسکونی را آلوده و زمینه را برای ان انتشار بیماری ها آماده سازد. بسیاری از کارشناسان عامل اصلی افزایش جمعیت موش ها را رعایت نشدن قوانین شهروندی از سوی گروهی از ساکنان می دانند که محیط زیست لازم جهت تولید مثل و زاد و ولد آنها را فراهم می کند. رعایت نکردن بهداشت معابر، رهاکردن زباله ها در انهار و از همه مهم تر الگوهای غلط غذایی از دلایل ازدیاد موش ها به شمار می رود.

رفتار و عادات موش ها

موش ها زندگی اجتماعی پیچیده ای دارند و بعد از انسان و میمون، باهوش ترین موجودات هستند و حس بویایی و شنوایی و لامسه بسیار قوی دارند؛ وقتی با غذای جدیدی روبرو می شوند اول پیش مرگ ها می خورند و اگر اتفاقی برای آنها نیفتاد بقیه موش ها هم اقدام به خوردن آن غذا می کنند. اگرچند موش بمیرند، دیگر این غذا مورد استفاده موش ها قرار نمی گیرد.

 • دارای حس تعادل هستند (می توانند از دیوار بالا روند و یا از روی نوار و طناب و سیم عبور نمایند).
 • قدرت جهش دارند.
 • در آب ها شنا می کنند.
 • مدتها در صورت لزوم از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت می کنند. موش ها به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و در کولون های 20-15 تا 25 نفره به زیست خود ادامه می دهند.
 • موش ها سرتاسر سال را فعالیت می کنند ولی بهترین فصل، از بهار تا اواخر پاییز می باشد و به محیط های ساکت و تاریک که حرارت معین و ثابت و همچنین رطوبت نسبی داشته باشد علاقمند هستند. موش ها معمولا روزها در لانه استراحت و شب ها برای تغذیه بیرون می آیند. موش های نر حداقل یک بار در روز محیط اطراف خود را بازرسی می کنند و چنانچه تغییراتی در محیط مشاهده نمودند بلافاصله لانه خود را معدوم و جای دیگری را برای خود آماده می کنند.

محل زندگی موش ها در فضاهای شهری

به طور معمول لانه موش ها در زیر زمین ساخته می شود و این امر به این دلیل است که  از حوادث و تغییرات شرایط جوی به دور باشند. در فضای شهری موارد ذی مشهود است:

 • موش ها در داخل باغچه ها که به صورت غرقابی آبیاری نمی شود، در زیر ریشه درختان لانه سازی می کنند.
 • لابلای شکاف های تعمیرنشده در پیاده رو ها و جداول شکسته.
 • – در زیرزمین مغازه های قدیمی.

 • داخل زمین های بایر اطراف و یا در مجاورت پیاده روها.

 • داخ شکاف های دیوار خانه های قدیمی کنار پیاده روها.

 • داخل و اطراف دریچه های فاضلاب که در کنار باغچه ها یا داخل باغچه ها می باشند.

 • داخ داکت های زیرزمینی مخابرات که در پیاده روها نصب شده و دارای ورودی های غیر استاندارد می باشند.

 • لابلای شکاف پوسته درختان قدیمی.

 • لابلای ریشه های اصلی تنه درختان بریده شده.

 • داخل پایه پلها که در زمان ساخت به جای استفاده از بتن کامل، از نخاله برای پرکردن فضای بتن ریزی استفاده شده که به مرور زمان با آبیاری باغچه ها و تردد خودروها و اعمال فشار به پل، شکستهایی ایجاد شده که مکان مناسبی برای لانه سازی خواهد بود.

 • داخل چاه های آب باران.

تولید مثل موش ها

موش ها به دلیل فراوانی دشمنان خود در طبیعت قدرت تولید مثل بالایی دارند. آن ها در طول یکسال ۵ بار و هر بار ۶ تا ۱۲ نوزاد به دنیا می آورند که  سپس در ۳ ماهگی قادر به تولید مثل هستند. در شرایط مناسب و بدون مرگ و میر، جمعیتشان در سال به ۵۰۰ عدد می رسد. فصل زاد و ولد موش ها نیز پاییز می باشد. سه عامل اساسی در زندگی موش ها عبارتند از:

۱) غذا

۲) آب

۳) محل زندگی

 اهمیت موش ها

موش ها از جنبه های مختلف موجب خسارت اقتصادی و یا انتقال بیماری می شوند. این جنبه ها عبارتند از:

۱) خسارت موش ها به ساختمان ها در حاشیه خیابان ها و پیاده روها و نابود کردن فرآورده های انباری که جهت خشک کردن و نگهداری بطور موقتی در ساختمان های مربوطه ذخیره می شوند.

۲) جویدن کابل های برق و تلفن و سیستم آبیاری فضای سبز شهری (جویدن لوله های pvc) خسارت جوندگان محدود به فرآورده های غذایی نیست، بلکه ممکن است مواد و ساختمان هایی که هیچ رابطه منطقی به نیازهای اصلی جوندگان ندارند جویده شود. از نظر اقتصادی مهمترین خسارت، آسیب به انواع کابل و سیم کشی های انبارها و مزارع است. خسارت موش ها امروزه با مصرف پلاستیک به عنوان ماده پوششی سیم ها بدتر شده است. جوندگان قادرند سرب، آلومینیوم و  دیگر فلزات نرمتر از دندان های خود را بجوند. موش انباری علاوه بر خسارات سنگینی که در انبارها به بار می آورند، اغلب موجب خرابی ساختمان ها و انبارها گردیده وحتی با جویدن کابل های برق باعث آتش سوزی نیز می گردند. اتلاف سرمایه ها از طریق جویدن و از بین بردن مواد غیرخوراکی مانند کابل های برق و تلفن و ایجاد آتش سوزی و حریق و خرابی ساختمان ها یکی از مشکلات عمده توسط موش ها است. پارگی کابل ها در اثر جویدن، گاهی مشکلات شدیدی در وسایل حمل و نقل محصولات کشاورزی مانند هواپیما، اتصالات داخل قطار و کامیون و جویدن کتاب ها در کتابخانه ها و خسارت به اسناد، یک از مهمترین زیان های موش می باشد. موش ها با سوراخ نمودن پشته جوی ها و هدر دادن آب آبیاری و جویدن لوله های آبیاری تحت فشار آسیب فراوانی به سیستم آبیاری می زنند. موش هایی از قبیل موش بزرگ ورامین، در مزرعه از این نظر خسارت عمده به وجود می آورند و پیداکردن محل خسارت مشکل و وقت گیر است.

۳) خسارت به جوامع انسانی از طریق انواع بیماری ها: این بخش مهمترین موضوع از نظر بهداشت و سلامتی است. موش ها قادرند عوامل تعداد زیادی از بیمارهای مشترک بین انسان و حیوان را در بدن خود نگه داشته و یا منتقل نمایند. بنابراین جوندگان، هم به عنوان مخزن و هم ناقل بیماری ها محسوب می شوند.

شرکت نوژن گستر پاک زیست با بهره گیری از افراد متخصص و با تجربه در زمینه کنترل مؤثر حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی، با بهره گیری از بهترین و به روزترین تکنیک های دنیا، برنامه ای مدون برای کنترل موثر و بهینه موش ها طراحی می کند. تیم پاک زیست به هیچ وجه تاکیدی بر استفاده صرف از آفتکش های شیمیایی و سمپاشی ندارد. مدیریت تلفیقی آفات همواره سرلوحه اقدامات تیم پاک زیست بوده و با توجه به نوع آفت، جمعیت آفت و ویژگی های ساختاری مکان هدف، برنامه مدیریت تلفیقی مخصوص آن تدوین می شود. در این برنامه، سمپاشی و استفاده از آفتکش های شیمیایی همیشه آخرین گام در مبارزه با حشرات و جانوران موذی است. تیم پاک زیست همواره در کنار شماست و می تواند آسایش و آرامش را در محیط زندگی خود تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *