بازبینی: بازبینی مفصل توسط شخص واجد شرایط، اولین جزء ضروری هر برنامه کنترل مؤثر ساس تختخواب است. اگر ساس یافت شد باید شناسایی دقیق صورت گیرد و پناهگاه ­ها و جمعیت تقریبی آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن برآورد گردد. هیچ نوع وسیله­ ای برای جلب یا صید ساس­ های تختخواب وجود ندارد. بنابراین بازبینی چشمی باید انجام گردد. بعضی از عوامل فلاش ­کننده پایروتروئیدی را می ­توان در جاهایی که جمعیت ساس ­های تختخواب پایین است برای تحریکشان برای خروج از پناهگاه استفاده کرد. به طور معمول ساس­ هایی که به طور عمده از پرندگان و خفاش ­ها خون­خواری می­ کنند می­توان با از بین­ بردن میزبان ­ها و لانه­ ها و سپس سم­پاشی لانه آن ها کنترل کرد.

حذف بی­نظمی: وضع بهم­ ریخته و بی­ نظمی بسیاری از خانه­ ها و اتاق ­های خواب، مکان­ های متعددی را برای پنهان­ شدن ساس تختخواب فراهم می­ کند و به طور تقریبی مبارزه با حشره­ کش­ ها را غیرممکن می سازد. بنابراین تا حد زیادی کاهش بی­ نظمی و وضع بهم ­ریخته خانه شانس حذف ساس ­های تختخواب را بالا می­برد. برای حذف ساس تختخواب از زیر تخت اتاق باید همه چیز را در بالای تخت قرار داده و یا آنها را به اتاق دیگر (به طور بالقوه برای مقابله بیشتر) انتقال داد. باید جعبه، کیف و هرچیز دورانداختنی را که دیگر شما استفاده نمی­ کنید، دور انداخت. چیزهایی را که جلوی درب را بسته نگه داشته و شما می­ خواهید آنها را نگه دارید باید آنها را بازرسی نمود. مواردی که مانند روزنامه­ های قدیمی، پاکت ­های نامه غیرقابل مصرف، مجلات و وسایل شکسته الکترونیکی و دیگر تجهیزات که هیچ ارزشی ندارند را باید سریعا به سطل زباله منتقل کنید. اگر مدیریت حرف ه­ای آفات شما با دستورالعمل خاصی صورت گیرد، به طور قطع بی نظمی خانه یا آپارتمان شما را کاهش می­ دهد.

آموزش: آموزش ساکنان اماکن آلوده به ساس تختخواب برای اطمینان از همکاری فعال و داوطلبانه آنها در برنامه کنترل ضروری است. انتظار این خواهد بود که ساکنان برای جلوگیری یا محدودکردن تحرکات جمعیت آفت با بهبود و ارتقای بهداشت، کم­ کردن بهم ریختگی و شاید بستن درزهای اماکن همکاری کنند. اگر مردم درباره زیست­ شناسی و رفتار ساس­ های تختخواب، همین­طور تکنیک ­ها و راهبردهای کنترل آگاهی داشته باشند، کمک­ کننده خواهد بود.

کیف لباس­شویی یک­بارمصرف (حل­ شدنی): در مدیریت حرفه ­ای آفات، شما ممکن است از این کیسه­ ها استفاده کنید؛ لباس و یا هر وسیله قابل شستشوی دیگر را در داخل این کیسه­ ها قرار داده و مستقیما (بدون نیاز به بازکردن کیسه) آنها را داخل ماشین لباس­شویی قرار دهید.

جاروکردن: ارزش جاروکردن، برای کنترل ساس تختخواب نیست ولی باعث شناسایی بسیار آسان­تر آن می­شود. در هجوم بزرگ، پناهگاه­ های ساس تختخواب و محل ­های تجمع، تنها با ساس تختخواب پرنشده ­اند بلکه با پوسته ساس ­های مرده و پوسته ساس ­های از تخم­ درآمده و مدفوع هم پر شده­ اند. اغلب تشخیص ساس زنده از مرده در یک پناهگاه کثیف به ویژه پس از پاکسازی به سختی ممکن است. یک جاروی پرقدرت برای از بین ­بردن این اجساد بسیار مفید است. این در حالی است که هیچ جاروی قدرتمندی برای حذف کلیه تخم های ساس تختخواب وجود ندارد. پس از پاک­سازی پناهگاه، حذف بقایای ساس تختخواب (اگر هنوز زنده باشند) آسان است. فقط از خارج ­نمودن کیسه جاروی آلوده به خارج از ساختمان مطمئن شوید.

بخار: بخار در بعضی از برنامه­ های کنترل آفت به طور مؤثر برای حذف ساس­ ها و تخم آنها از درزهای تشک ها و سایر انواع لباس استفاده شده است؛ با این وجود، این تکنیک ­ها نیاز به آموزش، تمرین و مراقبت دارد. دستورالعمل کارخانه تولیدکننده وسایل ایجاد بخار، نگهداری و احتیاطات ایمنی آن باید مورد توجه قرار گیرد. نوک پخش­ کننده بخار باید 8/3-5/2 سانتی ­متر از سطح فاصله داشته باشد. اگر فاصله بیشتر باشد، حرارت بخار برای کشتن ساس و تخم آنها کافی نخواهد بود. اگر خیلی نزدیک باشد ممکن است رطوبت اضافی به سطح وارد شود که خود آن ممکن است منجر به مشکلات دیگری از قبیل افزایش جمعیت کنه ­های گرد و غبار و رشد قارچ ­ها گردد.

سرما: اگر ساس­ های تختخواب به مدت کافی در تماس با سرما باشند، خواهند مرد. ساس ­ها می­ توانند دمای منفی 15 درجه سلسیوس را به مدت کوتاهی تحمل کنند و اگر به آب و هوای جدید عادت کنند، می توانند در دمای صفر درجه و یا زیر آن به مدت چندین روز زنده بمانند. استفاده از سرما در اتاق­ ها یا ساختمان ها برای کنترل ساس به خوبی مطالعه یا استفاده نشده است، اما فریزکردن اثاث منزل یا لوازم دیگر در جعبه ­ها یا محفظه ­هایی در دمای منفی 19 درجه سلسیوس به مدت حداقل 4 روز ممکن است جایگزین خوب یا روش مکمل برای اماکنی باشد که آلودگی کمتری دارند. فناوری به نسبت جدید، استفاده از کپسول های 2CO برای فریز سریع و کشتن ساس و انواع آفات دیگر می­باشد.

محافظ­ های تشک: محافظ ­های تشک در حال حاضر بخش استانداردی از کیفیت بستر برنامه مشکلات را مدیریت می­کنند. یک محافظ تشک بیشتر از یک روکش تشک است. محافظ تشک طوری است که تشک خود را کاملا مهر و موم کرده به طوری که نمی­ تواند ساس تختخوابی تشک را آلوده کند و هرگونه ساس تختخوابی در تشک اگر موجود باشد نمی­ تواند انسان را مورد گزش قرار داده و یا از محافظ فرار کند. این بسیار مهم است که محافظ تشک دو وسیله تشک و فنرهای تختخواب را پوشش می­دهد. اگر شما به هر دو محافظ مطمئن نیستید به این مطمئن باشید که فنرهای تختخواب در داخل محفظه محافظ قرار داده شده است. فنرهای تختخواب محل و پناهگاه مورد علاقه ساس تختخواب است و مبارزه با آن بسیار مشکل می باشد. روکش ­­کردن فنرهای تختخواب باعث کم­شدن مشکلات مبارزه با ساس تختخواب شده و مبارزه را ساده و مؤثرتر می­کند.

پایش­ های چسبنده: تله های چسبنده یک روش ساده برای پایش خیلی از حشرات می­ باشد و به تکنیک های دیگر کنترل عنکبوت ­ها و سوسری ­ها اضافه شده است. اگرچه ساس­ های تختخواب روی چنین تله هایی صید می­شوند اما گزارش­ های اخیر از آمریکای شمالی نشان داده است که آنها در شناسایی و ردیابی جمعیت­ های کوچک یا متوسط ساس­ های تختخواب خیلی مؤثر نیستند حتی هنگامی که علایم آلودگی واضح هستند، ساس ­ها به راحتی دیده می­ شوند و به طور روزمره افراد را مورد گزش قرار می ­دهند.

منبع: کنترل ناقلین بیماری­ ها و عوامل محیطی مرتبط با آنها. کمیته کشوری تدوین مجموعه ­های آموزشی برنامه کنترل ناقلین مرکز سلامت محیط کار. انتشارات کدیور.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *