معرفی

سوسک آمریکایی یا به طور دقیق تر سوسری آمریکایی با نام علمی Periplaneta americana (Linnaeus)، بزرگ‌ترین سوسک رایج در بین سوسک های خانگی است که به طور متوسط طول آن به ۴ سانتی‌متر می رسد. سوسک آمریکایی از نظر فراوانی پس از سوسک آلمانی در رتبه دوم قرار دارد.

پراکنش

سوسک آمریکایی از طریق تجارت در سراسر جهان گسترش یافته است. عمدتاً در زیرزمین ها، فاضلاب ها، تونل های بخار و سیستم های فاضلاب یافت می شود. این سوسک به راحتی در ساختمان های تجاری و بزرگ مانند رستوران ها، خواربار فروشی ها، نانوایی ها و هر جایی که غذا تهیه و نگهداری می شود، یافت می شود. سوسک آمریکایی در خانه ها نیز یافت می شود. این حشرات می توانند به تعداد بسیار زیادی تکثیر شوند که گاهی اوقات ممکن است بیش از ۵۰۰۰ سوسک در  منهول های فاضلاب (چاه آدم روی بازدید کانال فاضلاب) یافت شود. در خارج از منزل، سوسک های آمریکایی در مناطق سایه دار مرطوب مانند تنه توخالی درختان و توده های چوبی یافت می شوند. آنها گاهی در زیر سقف کاذب و در اتاق زیر شیروانی یافت می شوند. سوسک ها در محیط بیرون زندگی می کنند، اما برای جستجوی آب و غذا یا دوری از شرایط آب و هوایی نامساعد، به داخل منازل نفوذ می کنند.

سوسک های آمریکایی بصورت دسته جمعی نیز مهاجرت می کنند. آنها از طریق لوله کشی فاضلاب یا از طریق شاخ و برگ درختان و درختچه های واقع در کنار ساختمان ها، به داخل منازل نفوذ می کنند. در طول روز، سوسکهای آمریکایی که به نور واکنش منفی نشان می دهند، در پناهگاه های نزدیک به لوله های آب، سینک، حمام، و توالت ها استراحت می کنند. این مکان ها پناهگاه های مناسبی برای سوسک های امریکایی هستند.

توصیف

تخم‌ها: سوسک های آمریکایی ماده، تخم‌های خود را در یک محفظه تخم‌مرغی سفت به نام ootheca یا کپسول تخم می‌گذارند. حدود یک هفته پس از جفت گیری، سوسک ماده یک کپسول تخم تولید می کند و در اوج دوره باروری خود، ممکن است دو  کپسول تخم در هر هفته تولید کند. ماده ها به طور متوسط در هر ماه یک کپسول تخم تولید می کنند و در هر کپسول تخم، ۱۵ تخم قرار داده می شود. حشره ماده کپسول تخم را در نزدیکی منبع غذایی قرار داده و گاهی اوقات آن را با ترشحات دهانی خود به سطوح می چسباند. کپسول تخم حاوی آب کافی برای رشد تخم‌ها بدون دریافت آب اضافی از محیط است. محفظه کپسول تخم به رنگ قهوه ای است و در عرض یک یا دو روز سیاه می شود. طول آن حدود ۸ میلی متر و ارتفاع آن ۵ میلی متر است.

پوره: مرحله پورگی از بیرون آمدن حشره از تخم شروع شده و با ظهور حشره بالغ پایان می یابد. تعداد دفعاتی که یک سوسک آمریکایی پوست اندازی می کند از ۶ تا ۱۴ عدد متغیر است. پوره سن اول بلافاصله پس از خروج از تخم، سفید رنگ است و سپس به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری در می آید. پس از پوست اندازی، سن بعدی پوره های سوسک، سفیدرنگ است و سپس به رنگ قرمز مایل به قهوه ای در می آید و حاشیه های خلفی قسمت های سینه ای و شکمی تیره تر است. بالها در مراحل پورگی وجود نداشته و در سن سوم یا چهارم پورگی ظاهر می شوند. رشد کامل یک سوسک امریکایی از مرحله تخم تا حشره بالغ حدود ۶۰۰ روز طول می کشد. پوره ها و همچنین بالغین به طور فعال به دنبال غذا و آب هستند.

حشره بالغ: سوسک آمریکایی بالغ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز با نوار قهوه ای کم رنگ یا زرد در اطراف لبه پشتی بدن است. نرها بلندتر از ماده ها هستند زیرا بال های آنها ۴ تا ۸ میلی متر فراتر از انتهای شکم کشیده شده است. نرها و ماده ها دارای یک جفت سرسی باریک و مفصلی در انتهای شکم هستند. سوسک‌های نر دارای سرسی (زائده انتهای بدن) با ۱۸ تا ۱۹ بند هستند در حالی که سوسک های ماده دارای ۱۳ تا ۱۴ بند هستند. سوسک‌های نر آمریکایی دارای یک جفت زائده بین سرسی هستند در حالی که ماده‌ها این گونه نیستند.

چرخه زندگی

سوسک آمریکایی دارای سه مرحله زندگی است: تخم، سنین مختلف پورگی و بالغ. چرخه زندگی از تخم تا مرحله بالغ به طور متوسط حدود ۶۰۰ روز است و طول عمر مرحله بالغ نیز ممکن است به ۴۰۰ روز برسد. پوره ها پس از حدود شش تا هشت هفته از کپسول تخم بیرون آمده و پس از گذشت شش تا دوازده ماه بالغ می شوند. سوسک های بالغ می توانند تا یک سال زندگی کنند و یک ماده بالغ به طور متوسط ۱۵۰ پوره در طول زندگی خود تولید می کند. عوامل محیطی مانند دما و رطوبت بر طول دوره رشدی سوسک آمریکایی تأثیر می گذارد. در خارج از محیط منزل، سوسک ماده مکان های مرطوب و پنهان را برای تخم گذاری ترجیح می دهد.

رژیم غذایی

سوسک آمریکایی موجودی همه چیز خوار و فرصت طلب است. این حشره تقریباً از هر چیزی تغذیه می کند. اغلب مواد شیرین را ترجیح داده اما مشاهده شده است که کاغذ، چکمه، مو، نان، میوه، صحافی کتاب، ماهی، بادام زمینی، برنج کهنه، قسمت نرم داخل پوست حیوانات، پارچه و حشرات مرده را می خورد.

اهمیت پزشکی و اقتصادی

سوسک های آمریکایی به دلیل ارتباط آنها با زباله ها و بیماری های انسانی و توانایی آنها در انتقال از فاضلاب به خانه ها و موسسات تجاری می توانند به یک مشکل بهداشت عمومی تبدیل شوند. این سوسک ها در حمام، توالت، حوضچه ها، فاضلاب ها، تصفیه خانه های فاضلاب و زباله ها یافت می شوند. حضور آنها در این زیستگاه ها از اهمیت اپیدمیولوژیک برخوردار است. حداقل ۲۲ گونه از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و تک یاخته های بیماری زای انسانی و همچنین پنج گونه کرم از سوسک های آمریکایی جمع آوری شده است. سوسک ها از نظر زیبایی شناختی نیز ناخوشایند هستند زیرا می توانند اقلام را با مدفوع خود کثیف کنند.

مدیریت

چندین دشمن طبیعی از زنبورها برای سوسک آمریکایی گزارش شده است. این زنبورهای انگلی تخم‌های خود را در کپسول تخم سوسک گذاشته و از ظهور پوره‌های سوسک جلوگیری می‌کنند. بستن منافذ ورودی ساختمان، حذف برگ های پوسیده و محدودکردن نقاط مرطوب در داخل و اطراف ساختمان می تواند به کاهش مناطقی که برای این سوسک ها جذاب است کمک کند. روش های دیگر مدیریت، شامل حشره کش هایی هستند که می توانند در  مکان های آلوده اعمال شوند. اسپری های باقیمانده را می توان در داخل و اطراف محیط یک سازه آلوده اعمال کرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که سمپاشی و کنترل شیمیایی بیش از حد علیه این حشره ممکن است در نهایت زنبورهای انگلی را از بین ببرد.

منبع: https://entnemdept.ufl.edu/creatures/urban/roaches/american_cockroach.htm

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *