شپشه دندانه دار از جمله آفات مهم انباری است. نام علمی این آفت Oryzaephilus surinamensis از خانواده Silvanidae و از راسته سخت بالپوشان (سوسک ها) (Coleoptera) است.

شکل ظاهری شپشه دندانه:

حشره كامل سوسک كشيده و باريكی است كه به رنگ قهوه ای سير و به طول ۲.۵ تا ۳.۵ ميلی متر است. سر كوچكتر از قفس سينه و در قسمت جلو باريک و قاعده آن پهن تر می باشد و دو لبه آن در ناحيه چشم به سمت بالا برگشته است. شاخک ها از نوع گرزی و طول آنها از طول نصف بدن حشره كمتر است. صفحه پشت قفس سينه در هر طرف شش دندانه دارد كه دندانه اولی و آخری از ساير دندانه ها بزرگتر است.

بالپوش ها باريی و تمام شكم را می پوشانند و روی آنها خطوط موازی نقطه ای ديده می شود كه اين نقاط مرتب و گود بوده و پشت سر يكديگر قرار دارند. گوشه های فوقانی و خارجی بالپوش ها برآمدگی دارد. سر و سينه و بالپوش ها از مقدار بسياری موهای ريز و نازک به رنگ زرد طلایی شفاف پوشيده شده است.

تخم اين حشره به شكل استوانه ای كشيده و سفيدرنگ و براق است. لارو زرد رنگ و سر آن به رنگ زرد قهوه ای و پاها نيز زردرنگ می باشد و روی هر كدام از حلقه های پشت سينه و شكم دو لكه قهوه ای رنگ وجود دارد. طول لارو كامل به ۲.۵ تا ۳ ميليمتر می رسد و حلقه آخری شكم باريک و نوک تيز است. دوره رشد لاروی برحسب درجه حرارت محيط بسيار متفاوت است و از ۱۲ روز تا ۳ ماه ممكن است به طول انجامد.

لارو اين حشره اغلب ضمن تغذيه از محصولات انباری كه منشأ گياهی دارند رژيم غذایی گوشتخواری نيز نشان داده و شديداً به لاروهای پروانه آرد، شب پره هندی و شپشه آرد و همچنين لارو ساير حشرات موجود در محيط حمله كرده و از آنها تغذيه می نمايد.

خسارت های ناشی از شپشه دندانه:

لاروها پس از دو تا سه هفته در محفظه های كوچكی كه از به هم چسبيدن مواد غذایی به وجود آمده است و يا در شكاف در و ديوار انبار تبديل به شفيره می شوند. اين حشره ۴ الی ۶ نسل در سال توليد می نمايد و به اين ترتيب می تواند خسارت زيادی به مواد غذایی انبارشده وارد كند. موادی كه مورد حمله اين آفت قرار می گيرد در درجه اول دانه ها و آرد غلات است ولی خشكبار (ميوه خشک، گردو، بادام و كشمش) نيز از حمله اين آفت مصون نمی ماند. در ايران اين آفت از مهم ترين آفات خشكبار محسوب می شود.

تاكنون تصور می شد كه اين آفت قادر به تغذيه از دانه های سالم غلات نيست ولی تغذيه حشره كامل و لاروهای آن از دانه های سالم مخصوصاً اگر مرطوب باشد، امكان پذير است. اين آفت از فراورده های حيوانی به خصوص گوشت نيز تغذيه می كند.

شرکت نوژن گستر پاک زیست با بهره گیری از افراد متخصص و باتجربه و با شناسایی دقیق انواع آفات انباری، راهکارهای کنترل اصولی و علمی مخصوص هر آفت را ارائه می دهد. این راهکارها شامل برنامه مدیریت تلفیقی کنترل آفات است که در این برنامه، مبارزه شیمیایی و سمپاشی همواره جزء آخرین مراحل توصیه شده برای کنترل آفات است. با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *