مدیریت تلفیقی رویکردی هوشمند و پایدار در کنترل آفات و ناقلین است که در نهایت منجر به کاهش تماس جمعیت حشره ناقل بیماری با آفت­کش می شود. در اغلب برنامه­ های کنترل، تمرکز بر حذف آفات است، در صورتی که در مدیریت تلفیقی هدف، تغییر شرایطی است که منجر به استقرار، بقا و تولیدمثل آفات می­ شود. در این رویکرد هدف، پیشگیری به جای کنترل است و در طول زمان با حذف پناهگاه، منابع غذایی و آب منجر به کاهش جمعیت می­ شود. به عبارت دیگر، مدیریت تلفیقی ناقلین (IVM) فرآیندی است که از تمامی روش های کنترل علیه حشره آفت/ناقل استفاده می­شود تا بتوان جمعیت را به صفر و یا به سطح قابل تحملی در محل مورد نظر رساند. در این رویکرد، جهت رساندن جمعیت آفت و یا حشره ناقل به سطح قابل تحمل، از اقدامات عملی زیر بهره می­گیرند:

  1. تغییرات در نگرش و فرهنگ: نظیر تغییر در مکان نگهداری، وسایل، تجهیزات و زباله­ ها و همچنین نحوه دفع زباله­ ها و … .
  2. تغییرات فیزیکی شامل: غربال­گری، حذف ورودی­ های حشرات و پناهگاه ­ها
  3. روش ­های کنترل شامل: کنترل فیزیکی، بیولوژیکی، شیمیایی و … .

ساختار و چهارچوب برنامه IVM در اماکن عمومی نظیر کارخانه ­ها، هتل­ ها، شرکت­ های داروسازی و … با اجزای آن در محیط­ های باز و مزارع کشاورزی متفاوت است. تفاوت اساسی برنامه IVM در اماکن عمومی و کارخانجات عبارت است از:

  1. هدف اصلی جلوگیری از گسترش آفت و یا حشرات ناقل در مکان­ های مورد نظر است، به گونه­ ای که جمعیت آنها زیر سطح آستانه تحمل و یا در برخی اماکن، صفر باشد.
  2. برخلاف کاربرد آفت­ کش ­های کشاورزی در فضاهای باز، در خصوص آفات بهداشتی برنامه IVM در مناطق محدود و بسته انجام می­ شود. حتی در برخی موارد علاوه بر کنترل نیاز به ریشه­ کنی آفت/ناقل است (نظیر انبار کارخانه­ های داروسازی).
  3. قبل از طراحی و اجرای برنامه IVM، نقشه کل ساختمان در دسترس تیم اجرایی باید قرار گیرد تا از طراحی ساختمان، به ویژه لوله­ کشی آب و فاضلاب، سیستم تهویه هوا، کابل ­های برق و … شناخت کامل وجود داشته باشد.
  4. برقراری ارتباط با مشتریان جهت ایجاد تعامل و آموزش ­های لازم بسیار مهم است.
  5. پس از اجرای برنامه IVM و حذف آفات، علی­رغم این که دیگر آفتی وجود ندارد، اما باید به شیوه­ای با مشتری تعامل شود که برنامه پیشگیری برای طولانی ­مدت اجرا گردد؛ چون امکان بازگشت مجدد آنها وجود دارد.

منبع: مدیریت تلفیقی آفات بهداشتی: آشنایی، ارزیابی ریسک و کنترل مهمترین حشرات آفت بهداشتی و جوندگان در صنایع، کلان شهرها و … / تألیف فاتح کریمیان، نیره چوبدار. ناشر: ارتباطات اجتماعی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *