ساس تختخواب (Cimex lectularius) متعلق به راسته نیم ­بالان (Hemiptera) و خانواده Cimicidae می باشد. در این خانواده بیش از 24 جنس وجود دارد که از مهم ­ترین آن ها که تمایل به خون­ خواری از انسان دارد، می ­توان به Cimex اشاره نمود. این جنس سازگاری بسیاری با محیط زندگی انسان دارد. آنها برای مدت طولانی در محیط استراحت افراد ساکن شده و تمایل زیادی به خون­ خواری از انسان دارند. با توجه به اندازه بسیار کوچک ساس، تشخیص آن از برخی حشرات آفت مشکل است.

بیولوژی و رفتار

ساس ­های تختخواب بالغ، طولی حدود 4 تا 7 میلی ­متر داشته و بندی بیضوی شکل و پهن دارند. رنگ بدن، قرمز قهوه ­ای و نمف ­ها اگرچه شبیه افراد بالغ هستند اما رنگ بدنشان زرد مایل به سفید است. تخم­ های این حشرات به رنگ سفید و به طول یک میلی­متر است. چرخه زندگی ساس­ های تختخواب سه مرحله دارد: تخم، نمف و بالغ. رشد کامل حشره از تخم تا بالغ از شش هفته تا چند ماه در تغییر است. این زمان بستگی به دمای محیط و در دسترس­ بودن مواد غذایی دارد. ساس­ های نر و ماده هر دو به هنگام شب از افراد در حال خواب، خون ­خواری می­ کنند. در غیاب میزبان انسانی، این حشرات می­ توانند از موش، رات، مرغ و سایر جانوران تغذیه نمایند. در هنگام روز این حشرات در مکان­ های تاریک و خشک در شکاف­ های تختخواب، تشک، شکاف­ های موجود در دیوار و کف ساختمان، مبلمان، پشت تصاویر متصل به دیوار و زیر کاغذ دیواری پنهان می­ شوند. این مکان­ ها برای تخم ­گذاری نیز مورد استفاده قرار می­ گیرند.

منابع:

  1. مدیریت تلفیقی آفات بهداشتی (آشنایی، ارزیابی ریسک و کنترل مهم­ترین حشرات آفات بهداشتی و جوندگان در صنایع، کلان­شهرها و …، فاتح کریمیان، نیره چوبدار، نشر ارتباطات اجتماعی، 1399.
  2. آشنایی با بندپایان آفت بهداشتی و روش ­های مبارزه با آنها (برای کارشناسان بهداشت محیط)، مصطفی غفاری، مهردا ضرابی، نشر موفق، 1389.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *