مگس های فاضلاب (Moth Flies) دوبالان کوچک متعلق به خانواده Psychodidae هستند. اگرچه پشه خاکی ها هم در این خانواده قرار می گیرند، اما در اصطلاح رایج به این حشره “مگس فاضلاب” اطلاق می شود.

مگس های فاضلاب با اندازه ۱.۵ تا ۵ میلی متر، به رنگ خاکستری یا قهوه ای روشن که علی رغم چثه ریز، شاخک های بلندی دارند که به صورت دانه تسبیحی هستند و بیش از ۱۳ بند دارند. بال ها به صورت شیروانی روی بدن نگهداری می شوند و پوشیده از موهای ریز هستند که به آنها ظاهری کرکی شکل می دهد. مگس های بالغ قدرت پرواز ضعیفی دارند، فقط از محل تکثیر تا دیوارهای مجاور پرواز می کنند. غرق شدن آنها دشوار است، بالغ آنها مس توانند تا دو روز در زیر آب زنده بمانند. همان طور که از نام آن مشخص است عموما در فاضلاب و محیط های آلوده رشد کرده و پرورش پیدا می کنند. معمولا در مکان های مرطوب با اکسیژن کم، محل های مملو از مواد آلی و سبزیجات خشک و فاسدشده، فاضلاب های بیمارستانی و مکان های صنعتی رشد و پرورش پیدا می کنند. علاوه بر این فاضلاب سرویس بهداشتی خانگی نیز از دیگر منابع حضور این حشره می باشد.

بیولوژی مگس فاضلاب مشابه مگس خانگی است ولی طول دوره لاروی و شفیرگی طولانی تر است. بسته به شرایط محیط، سیکل زندگی از ۸ تا ۳۰ روز کامل می شود. این زمان با توجه به درجه حرارت، رطوبت و مواد غذایی موجود می تواند متغیر باشد. تخمگذاری در بهار و یا تابستان صورت می گیرد. محل های تخم ریزی بیشتر در سطوح ژلاتینی تشکیل شده در فاضلاب و گنداب است، اما مکان های مرطوب و سایه دار نظیر ناودان پشت بام، زیر گلدان، سطح خزه و حتی گیاهان مرده دارای رطوبت نیز می توانند زیستگاه مگس فاضلاب باشند. مگس فاضلاب ماده در هر تخمگذاری می تواند بین ۳۰ تا ۱۰۰ تخم بگذارد که معمولا بعد از دو روز تفریخ تخم انجام می شود.

لارو دارای بدن پهن و زوائد بلند و منشعب بر روی بند است. آنها به مدت دو هفته از ترکیبات آلی موجود در فاضلاب تغذیه می کنند. بیشترین منبع غذایی آنها رسوبات فاضلاب، گیاهان پوسیده و موجودات میکروسکوپی هستند. پس از این مرحله، دارای پوشش سختی شده و اصطلاحا شفیره (Pupa) نامیده می شوند. شفیره ها در محل های مرطوب و نمناک یافت می شوند و معمولا در لایه ژلاتینی سطح فاضلاب رشد می کنند. لایه ژلاتینی دارای مواد غذایی کافی جهت رشد تمامی مراحل نابالغ مگس فاضلاب می باشد.

شفیره پس از ۲۰ تا ۴۰ ساعت پوسته را شکافته و تبدیل به حشره بالغ می شود. حشره بالغ اندکی پس از رهایی از پوسته شفیره به دنبال جفت می گردد تا بتواند نسل جدید ایجاد کند. طول دوره زندگی مگس فاضلاب بین ۱ تا ۲ هفته می باشد.

مگس های فاضلاب بالغ به نسبت کمتری از مگس خانگی به غذای انسان جذب می شوند و به همین دلیل در مقایسه با مگس خانگی از اهمیت بهداشتی کمتری برخوردار هستند. مگس های بالغ با توجه به ساختار ضمائم دهانی آنها قدرت گزش ندارند اما حضور آنها در سرویس های بهداشتی در موارد نادر می تواند منجر به ایجاد میاز تصادفی شود که در این موارد می تواند منجر به عفونت های ثانویه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *