ساس ها جانور های ریز و موذی هستند که امروزه خیلی اسم های آن ها را می شنویم. در این مقاله قصد داریم تا با ساس ها بیشتر آشنا بشویم.

چه فعالیت هایی مارا در معرض خطر مواجهه با ساس قرار می دهد؟

یکی از باورهای غلطی که در مورد هجوم ساس ها به منزل در جامعه وجود دارد این است که حضور ساس در خانه ها را مرتبط با کثیفی، نبود بهداشت و این قبیل موارد می دانند. باید بدانید اینها تصورات غلطی است و ساس ها ممکن است در هر خانه ای با هر سطح بهداشتی و … حضور پیدا کنند. ساس ها موجوداتی فرصت طلب هستند که با محیط زندگی انسان سازش پیدا کرده اند. این حشرات به انسان ها در حین خواب هجوم آورده و از خون آنها تغذیه می کنند.

عوامل مهم ورود ساس به خانه:

  • ورود اثاثیه بازرسی نشده، مستعمل یا دست دوم (به ویژه تشک)، لباس یا وسایل الکترونیکی به خانه.
  • اقامت در هتل ها، خوابگاه ها و خانه های گروهی که تراکم جمعیت و ورود و خروج در آنها زیاد است.
  • مسافرت، چه در داخل و چه در خارج از کشور. همیشه هنگام بازگشت به خانه چمدان خود را بررسی کنید.

چگونه متوجه گزش ساس شویم؟

وقتی ساس ها در حال تغذیه هستند، مقدار کمی از بزاق خود را به زیر پوست انسان تزریق می کنند. برخی از افراد به نیش ساس واکنشی نشان نمی دهند. در برخی دیگر، پروتئین های موجود در بزاق ساس می توانند پاسخ ایمنی را در انسان تحریک کنند که منجر به تورم، قرمزی و خارش در محل گزش می شود. برخی از افراد در طول زمان و مواجهه مکرر با ساس حساس می شوند که این امر می تواند در نهایت منجر به بروز شدید واکنش های آلرژیک موضعی شود.

اگر گزش دارید و مشکوک به ساس هستید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • ساس ها معمولاً از پوستی که با لباس پوشانده نشده است تغذیه می کنند.
  • ساس ها معمولاً در طول شب و در شرایط تاریک تغذیه می کنند.
  • در صورتی که برای مدت طولانی از میزبان محروم شده باشند، ممکن است در ساعات روز هم تغذیه داشته باشند.
  • واکنش ها به نیش ساس ممکن است بلافاصله و یا تا ۱۴ روز پس از گزش رخ دهد.
  • بازرسی دقیق محل خواب و محل زندگی باید انجام شود. اگر ساس ها را نتوان پس از چندین بازرسی دقیق پیدا کرد، باید سایر آفات گزنده و یا عوامل حساسیت زا را در نظر گرفت.

آیا ساس می تواند شما را بیمار کند؟

ساس ها هزاران سال است که انسان ها را آزار می دهند. شیوه زندگی آنها برای تغذیه خون مستلزم این است که آنها در مجاورت افراد مختلف زندگی کنند. در حالی که عوامل بیماریزای منتقله از خون انسان در ساس ها شناسایی شده است، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این موجودات، بیماری های مسری را بین افراد منتقل می کنند.

اگرچه به نظر نمی رسد ساس ها بیماری ها را منتقل کنند، اما آنها را جزو موجودات موذی می دانند. وجود ساس در یک خانه می تواند طیف وسیعی از ناراحتی های جسمی و روانی را در افراد ایجاد کرده و مبارزه با این امر بسیار دشوار می باشد. در نتیجه، هجوم ساس را می توان به عنوان یک مزاحم برای سلامت عمومی در نظر گرفت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *