گزش کنه


کنه ها بندپایانی هستند که از خون انسان و حیوانات تغذیه می کنند. در سراسر جهان پراکندگی دارند و از ناقلان مهم بیماری در جهان هستند. کنه ها دارای 150 گونه در دو خانواده اصلی کنه های نرم و کنه های سخت هستند. کنه ها از حشرات محسوب نمی شوند چرا که دارای چهار جفت پا بوده و بدنشان فاقد بندهای مشخص است.

بیولوژی کنه ها:

کنه ها دارای چرخه زندگی شامل یک مرحله لاروی شش پا و یک یا تعداد بیشتری مرحله نمفی هشت پا هستند. مراحل نابالغ شبیه بالغان هستند و هرکدام نیاز به یک مورد خونخواری برای گذر به مرحله بعدی دارند. کنه بالغ برای مدت زیادی زندگی می کند و در صورت نبود میزبان برای خونخواری سال ها می تواند گرسنگی را تحمل نماید. هر دو جنس از خون تغذیه می کنند منتها نرها به دفعات کمتری از ماده ها خونخواری می کنند اما هر دو جنس می توانند ناقل بیماری باشند.

اهمیت بهداشتی کنه ها:

آزار: کنه ها دارای گزش دردناکی هستند. آلودگی شدید به آنها اگرچه در حیوانات غیرمعمول است، می تواند موجب کم خونی شود.

بیماری های قابل انتقال از کنه ها:

کنه ها ناقلین بیماری های مهمی نظیر تب راجعه کنه ای، تب های ریکتزیایی، بیماری لایم، تولارمی، انسفالیت های ویروسی کنه ای و برخی از بیماری های ویروسی دیگر هستند.

روش های مبارزه با کنه ها:

– اجتناب از ورود به محل های آلوده

– استفاده از ترکیبات مختلف دورکننده

– استفاده از حشره کش ها در خانه و محل های استراحت حیوانات

– برقراری ارتباط با شرکت های سمپاشی دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شرکت نوژن گستر پاک زیست با بکارگیری افراد متخصص و باتجربه و با بهره گیری از روش های جدید، اصولی و ایمن و با تکیه بر برنامه مدیریت تلفیقی کنترل آفات (در صورت نیاز، سمپاشی) اقدامات موثری در جهت رفع مشکل آلودگی کنه ها در اماکن عمومی و خانگی انجام خواهد داد. با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *